Pri presnovnih procesih v organizmu nastanejo kisline, ki jih mora telo izločiti. Pri hranilno bogati prehrani to ni problem. Če pa se prehranjujemo pretežno s hrano, ki tvori kisline, potem telo ne more več vzdrževati kislo-bazičnega ravnovesja in popusti kislemu okolju.
Če je naše kislo-bazično ravnovesje trajno moteno, lahko pride do resnih bolezni: prebavne motnje, pekoča zgaga, izpadanje las, motnje v prekrvavitvi, kožne bolezni, celulit, revma, artritis, osteoporoza, rak. Veliko organov se odziva na tako obremenitev, želodec, dvanajsternik, slinavka, jetra, žolčnik in črevo so direktno prizadeti. Tudi splošno počutje je moteno: počutite se brez moči, izčrpani, pridružijo se bolečine in napetost okončin. Na splošno lahko telo preneha delovati pravilno.
Vzrok za neravnovesje se nahaja v prvi vrsti v prehrani. Prehrana je sestavljena iz kislin in baz, čeprav večina živil vsebuje več kislih kot bazičnih snovi.
Predvsem živalska prehrana bogata z beljakovinami, kot je meso, ribe, perutnina, pa tudi mlečni proizvodi, kot so trdi siri, spadajo med kislo tvorna živila, pri prebavi katerih se tvorijo žveplove in fosforjeve kisline.
Upoštevajte, da okus prehrane pogosto ne pove ali gre za bazično ali kislo tvorno živilo. Limona, na primer, učinkuje v organizmu bazično, medtem ko kruh, makaroni in sladkarije delujejo kislo na telo.
Zdrava prehrana naj bi bila do 80% sestavljena iz bazičnih živil. Sledeča preglednica naj vam pomaga pri sestavljanju vaših obrokov: